Skotsko - ostrov Skye

Ostrov Skye je největší a nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy na západě Skotska. V gaelštině jeho název znamená "Okřídlený ostrov". Pro počasí, které na něm téměř stále vládne, se mu říká také "Ostrov mlhy.

ostrov Skye

Má rozlohu 1 700 km2. Je tam poměrně nízká hustota obyvatel. Největším městem je přímořské městečko Portree, což je malé městečko, nevýrazné, pouze má hezký malý přístav s typickými barevnými severskými domy.

Městečko Portree na ostrově Skye

Na ostrov se nejlépe dostanete trajektem, který jezdí na jih ostrova, nebo po mostě (Skye bridge), který je více na severu.

Je zde několik pohoří - na jihu jsou Cuillin Hills a na severovýchodním poloostrově Trotternish jsou pohoří Quiraing Hills a Storr. Pohoří Cuillin Hills je nejvýraznějším pohořím na Skye. Říká se, že je to nejkrásnější pohoří ve Skotsku. Mě osobně se velmi líbilo Quiraing Hills, které jsou sopečného původu a uprostřed kterých jsme kempovali.

Pohoří Quiraing na severovýchodě ostrova Skye

Ostrov je krásný, hodně zelený a kopcovatý, ale velmi často na něm prší a jsou mlhy. Celkově je prý na západním pobřeží Skotska více přeháněk než na východním.

Pohoří Storr a The Old man of Storr

Pohoří Storr je sopečného původu a leží na severovýchodě Skye. The Old man of Storr je skalní jehla s opodál stojícími dalšími jehlami. Bylo to, díky nádherným výhledům a zajímavé skále, jedno z nejkrásnějších míst ve Skotsku. The Old man of Storr je vysoký 707 m a vede k němu hezká přístupová cesta, pokud není silný vítr.

Jehla The Old man of Storr na severovýchodě ostrova Skye

Cesta k výběžku The Old man of Storr trvá od parkoviště asi třičtvrtě hodinky hezkou cestou. Výběžek je vidět již z velké dálky a zároveň jsou také odtud vidět nádherné scenérie skotské přírody a především nádherných obrovských jezer a mořského zálivu obklopených zelenými kopci.

Výhled od The Old man of Storr

The Old man of Storr stojí mírně vzdálen od okolních hor a proto, když nás tady chytl silný vítr, tak až přímo ke skalní jehle šlo vylézt jen s velkými obtížemi.

Dunvegan castle a tuleni

Tuleni

Dunvegan castle je nenápadný hrad stojící na břehu mořské zátoky na západě ostrova Skye. Hrad si můžete zevnitř prohlédnou, vstupné je 8 liber (Explorer pass neplatí) a můžete si projít krásné zahrady kolem hradu, které zcela jistě doporučuji nevynechat. Vstup do samotných zahrad stojí 6 liber a nebo tam prý platil lístek z hradu nebo z výletu za tuleněma, ale nikde ho stejně nekontrolovali.

Hradní zahrady jsou rozdělené asi na tři části, každá zcela jinak uspořádaná. Je tady obrovská směsice různých květin, stromů a keřů a je to opravdu moc hezké.

Hrad Dunvegan na západě ostrova Skye

Externí odkazy: Dunvegan castle

Pro co je ale Dunvegan castle opravdu hojně navštěvován, je možnost vyjížďky na lodi do nedaleké tulení kolonie, která je poblíž již zmíněného hradu. Projížďka je asi půl až třičtvrtěhodinová, průvodci vám poví stručně o životě tulenů a především Vás k nim zavezou opravdu zblízka. My jsme měli štěstí, že zrovna na začátku července je období mláďat, tak jsme to měli zpestřené ještě i malými tuleni. Nejmladšímu, kterého nám průvodce ukázal, byly dva dny.

Projížďka za tuleni stojí 5 liber, ale opravdu stála za to. Prý dávají garanci, že když neuvidíte tuleně, tak vám vrátí peníze. Ale jelikož je tam kolonie asi 300 tuleňů a jsou zvyklí na lidi, tak asi není problém je zahlédnout.

Ještě něco stručně ze života tuleňů, co jsme se od našeho průvodce dozvěděli. Malí tuleni velmi brzo začínají sami jíst potravu, již od druhého týdne. Jejich matky je kojí čtyři až pět týdnů a dvoudenní mládě vypadá už veliké a samostatné. Většinou se rodí jedno mládě, vyjímečně dvě. Pokud matka zemře, ostatní matky cizí mládě nepřijmou. Tuleni jsou nejprve světlí, v jednom roce mají zlatou barvu a poté ztmavnou. A když plavou ve vodě, tak vypadají jako lochneska :)

The Skye museum of island life

Na úplném severu poloostrova Trotternish na Skye je skotský skanzen. Jedná se o muzeum ostrovního života. Vstupné je tam 2,50 liber a Explorer pass tam neplatí. Je to několik starých domů, ve kterých je zachován nábytek, nářadí a ostatní věci, které kdysi obyvatelé používali k obživě a bydlení. Na blízkém hřbitově (asi 500m) také naleznete hrob Skotské národní hrdinky Flory McDonald, která kdysi ukrývala Bonnie prince Charlese po prohrané bitvě u Culledonu.

Skye museum of island life

Cuillin Hills

Je to rozsáhlé skalnaté pohoří na jihu ostrova.

Pohoří Cuillin Hills na jihu ostrova Skye

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování