Skotsko - ostrovy Orkneje

Orkneje, tedy navštívili jsme jen největší ostrov Orknejského souostroví - Mainland, jsou velmi krásné, placaté a zelené. Kupodivu oproti zbytku Skotska jsme tady viděli více krav než ovcí, což je co říci.

Souostroví Orkneje jsou úchvatné především pro své rozeklané skalnaté pobřeží, ptačí rezervace a megalitické památky. Ačkoliv je hlavní ostrov Orknejí poměrně malý, je na něm velké množství památek starých několik tisíc let.

hlavní ostrov Orknejí

Město Kirkwall

Kirkwall je hlavním městem Orknejí. Je to menší městečko, které leží ve východní části hlavního (největšího) ostrova Orknejí. Leží u moře, ale to na Orknejích není nic divného, protože to jsou velmi malé ostrovy, kde víceméně všechna města leží na pobřeží.

Město Kirkwall láká turisty především na dvě památky - Earlův palác a Bishopův palác, které jsou postaveny vedle sebe uprostřed města. Jsou to ruiny původních paláců, ze kterých zbyly víceméně jenom obvodové zdi a několik pater. Platí na ně Explorer pass.

Bishop´s palace v Kirkwallu

Jsou to hezké zříceniny a dýchá z nich historie. Tedy přesněji, mají v sobě to kouzlo. Vyzařuje z nich pradávný život, což rozhodně nelze říci o všech starých památkách, ale tady ano.

Přímo u těchto dvou památek leží Katedrála Sv. Magnuse, která zvenku vypadá nic moc, oproti jiným katedrálám například v Canterbury a Yorku je mnohem menší, ale uvnitř je velmi krásná.

Je postavená z červeného pískovce a zvenku je velmi nevýrazná. Zato uvnitř je moc hezká. Vstupné do katedrály se nevybírá.

Megalitické kruhy - Stennes a Brodgar

Na Orknejích zůstaly zachovány dvě významné megalitické památky, které se co do důležitosti podle mne, můžou srovnávat se slavným Stonehenge. Menší - the Standing stones of Stennes, který má průměr asi 44 m a původně v něm stálo 9 až 12 kamenů, je menší, ale velmi hezký. Podle odhadů tu stojí již 5 000 let.

The Standing stones of Stennes

Opodál pak stojí přibližně dvakrát větší Ring of Brodgar, který má průměr 104 m a původně se skládal ze 60 megalitů. Jeho stáří se odhaduje na čtyři tisíce let.

The Ring of Brodgar

Obě jsou to moc hezké dochované megalitické památky, které jsou volně přístupné a jejími nejčastějšími obyvateli jsou teď už asi ovce.

Po ostrově je všude spousta samostatně stojících kamenů pravděpodobně stejně starých jako ty v těchto dvou kruzích. Mnoho z nich už zdejší obyvatelé začlenili do ohrazení svých pozemků.

Neolitická vesnice Skara Brae

Jde o dobře zachovalou neolitickou vesnici starou čtyři tisíce let. V dobrém stavu se zachovala proto, že byla dlouhá staletí ukrytá pod nánosy písku, které v roce 1850 odplavila silná bouře a vesnice se tak opět ukázala světu.

Je to malá vesnice postavená z kamení a skládá se z několika kruhových příbytků blízko u sebe. Chodníky pro návštěvníky vedou nad úrovní vesnice a je vidět, jak asi přibližně mohly být tyto příbytky uvnitř vybaveny. Jsou vidět pozůstatky ohnišť, úložných prostorů a postelí.

Skara Brae

V neolitické vesnici Skara Brae, kterou byste měli určitě při pobytu na Skye navštívit, se platí vstupné 6,70 liber, ale platí pro ní i Explorer pass. Vesnice je hojně navštěvovaná turisty a je poměrně malinká, tak je lepší se vyhnout hlavním náporům turistů. Nebo se Vám stane tak jako nám, že se tam setkáte se dvěma autobusovýma zájezdama najednou. A vesnice Skara Brae je opravdu malá. V rámci vstupného je přístup i do nedaleko stojícího domu (Skail house), kde mají dokonce i tištěného průvodce v češtině.

Externí odkazy: Skara Brae

Broch of Dunnes a Broch of Birsay

Brochy byly kulaté kamenné stavby, spíše věže, které sloužily k obývání a úkrytu před nepřátely. V průměru měly několik metrů. Broch of Dunnes a Broch of Birsay jsou již jen ruiny, především pak ten na ostrově Birsay. Broch of Dunnes jsou alespoň ruiny, které jsou vysoké místy i dva metry a proto je uvnitř nich alespoň trochu možné udělat si obrázek o jeho původní mohutnosti.

Broch of Dunnes

Hrobka Maeshowe

Hrobka Maeshowe zdálky vypadá jako mírný, uměle navršený kopec porostlý trávou. Ve skutečnosti jde o malou hrobku, sloužící pravděpodobně celé vesnici. Vstup se platí a Explorer pass sem neplatí. Vstoupit se do ní dá pouze s průvodcem a celá návštěva včetně povídání zabere asi třičtvrtě hodiny.

Ptačí rezervace

Na severu hlavního ostrova Orknejí jsou ptačí rezevace. Jde o chráněné území pro hnízdiště ptáků na vysokých útesech. Viděli jsme tu mnoho racků, několik kormoránů, mnoho ptáků nám neznámých a hlavně Papuchálky, kvůli kterým jsme sem přišli.

Papuchálek

Přílivový ostrov Birsay

Na severozápadu ostrova je kus pevniny, která je většinu dne ostrovem a pouze během odlivu (ráno a odpoledne) se stává poloostrovem a je možné se na něj dostat suchou nohou po pevnině.

Ostrov - poloostrov Birsay na severu Orknejí

Ostrov samotný je malý a je na něm jeden maják a zbytky Brochu. Do tohoto Brochu opět platí Explorer pass. Na strmých útesech hnízdí velké množství ptáků a jsou z něj krásné výhledy do okolí.

Externí odkazy: Orknejské ostrovy

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování