Jižní a centrální Skotsko

Hadrianův val

Na jihu Skotska samozřejmě nelze nenavštívit proslulý Hadriánův val, který kdysi v minulosti odděloval římany na jihu (dnešní Anglie) od tzv. barbarů na území dnešního Skotska. Anglii přetíná od západu k východu.

Val nechal vybudovat kolem roku 122 n. l. římský císař Hadrián a v současnosti jsou její zbytky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Navštívili jsme tady pozůstatky římské pevnosti Verovicium. Takovéto pevnosti se na valu stavěly po určitých kilometrech a obývali je vojáci. V současnosti zbývají už jen pozůstatky základů této pevnosti, ale je možné si podle nich alespoň představit, jak asi pevnost byla rozlehlá a z jakých budov se skládala. Tak jako i jinde v Anglii, i v této pevnosti informační tabule s popisky a nákresy pevnosti v době jejího užívání.

Římská pevnost Verovicium na Hadriánově valu

Hadrianův val jako takový u této pevnosti není příliš výrazný, ale jeho návštěva, nebo návštěva této římské pevnosti určitě stojí za to.

Pevnost Verovicium je oplocená a vstupné je několik málo liber.

Externí odkazy: Hadrian´s wall

Melrose Abbey

Melrose Abbey jsou velmi známé ruiny staré katedrály. Byla založena v roce 1136, ale zbývající ruiny kostela jsou ze století patnáctého. Dle informací je zde pohřbené srdce Roberta the Bruce. Prý se tenkrát běžně dělalo, že se člověk pohřbíval na více místech.

Ruiny katedrály Melrose Abbey nám připadaly velmi podobné jako kterékoliv jiné ve Skotsku, které jsme navštívili. Ani hezčí ani horší.

katedrála Melrose Abbey

Vstup je 5,20 liber, explorer pass zde platí.

Externí odkazy: Melrose abbey

Edinburgh

Edinburg je hlavním městem Skotska. Je zde hrad se skotskými korunovačními klenoty, Holyrood palace, což je sídlo skotských panovníků, sídlí zde skotský parlament a je tu také známá "Royal mile" (Královská míle), nebo-li míli dlouhá ulice vedoucí z Edinburgského hradu k Holyrood palace.

Edinburgský hrad je postavený uprostřed města na skále, na nízkém kopci. Je to komplex několika kamenných budov obehnaných hradbami.

Hrad je asi zajímavý především skotskými korunovačními klenoty, které jsou zde uschované. Je tu také uložen tzv. "Kámen osudu" (Stone of scone), nebo-li kámen, na kterém bývali korunováni skotští králové. Kolem kamene se vážeme mnoho pověstí a také otázky jeho pravosti, kdy se ho prý angličtí panovníci v minulosti snažili získat, aby je skotové uznávali jako své panovníky.

hrad v Edinburgu

Na hradě stojí u hradeb velké známé dělo "Mons Meg". Každý den v jednu hodinu odpoledne se zde výstřelem z děla takto hlásí čas. Obecně nám připadalo, že většina exibic na hradě byla věnovaná válkám v minulosti a vojenství.

Pro vstup do hradu platí explorer pass a dost se sem vyplatí, protože jinak lístek stojí 12 liber. Ale zase je to Edinburgský hrad, který už třeba jen kvůli korunovačním klenotům, prostě nejde při návštěvě skotska vynechat.

Externí odkazy: Edinburgh castle

Od hradu směrem dolů z kopce vede míli dlouhá ulice, tzv. Royal mile, která je v současnosti především turistickým lákadlem v podobě různých obchodků, muzeí a jiných atrakcí. Ale pozor, vše je tam také podstatně dražší než jinde.

ulička u Royal mile

Najít tu můžete například observatoř s Camera Obscura, což je věž s optickými iluzemi a zajímavostmi. Dále je tu třeba Royal museum a prohlídka podzemí "the real mary King´s Close". My jsme tam nešli, ale známí, co tam byli říkali, že prý je to hezké. Je to prohlídka podzemních prostor pod Edinburgem, o tom, jak tam žili kdysi lidé.

Glasgow

Město Glasgow se nám moc nelíbilo, je to velké, průmyslovější město. Ale mají tu moc hezkou katedrálu, kam explorer pass platil.

Severně od Glasgow jsme byli u jednoho z nejznámějších jezer ve Skotsku (samozřejmě po Loch Ness).

Jezero Loch Lomond

Loch Lomond je nejopěvovanější jezero ve Skotsku. Říká se, že je nejkrásnější v této zemi. Je velmi hezké především díky umístění uprostřed zalesněných kopců, které se za slunečného počasí zrcadlí v jeho hladině.

Jezero Loch Lomond

Kolem jezera vedou různé značené turistické stezky, ale pozor, mnoho z nich nevede přímo kolem jezera, ale často od něj odbíhají do lesa a na silnice, takže chvílema z jezera není vidět nic. Tak jsme si to na zpáteční cestě zkrátili po pobřeží jezera. Sice to nejde všude, protože tu jsou soukromé kempy a pozemky, ale je to rozhodně zajímavější než jít po silnici a lesem.

Hezká je tady prý túra na horu Ben Lomond, která se je na východním břehu jezera. My jsme se pohybovali částečně pod ní, na ní jsme už neměli čas vylézt.

U jezera Loch Lomond se nám ukázalo typické skotské počasí. V Čechách bychom ho nazvali aprílovým. Během šesti hodin se počasí asi desetkrát totálně změnilo. Přišly dešťové mraky a díky tomu, že je jezero obklopené vyššími kopci, tak se mraky točily nad jezerem a neustále se střídalo slunečno s přívalovými dešti.

Jezero Loch Lomond

Externí odkazy: Loch Lomond

Oblast The Trossachs

Oblast The Trossachs, která je národním parkem, leží v centrální části Skotska. Spadá do ní i jezero Loch Lomond. Je to krásná zelená kopcovitá krajina s jezery. Nachází se tu dokonce i lesy, což pro Skotsko není moc typické.

Zdolali jsme tu horu Ben A´ar, která má nějakých 454 m.n.m. a není příliš náročná na výstup. Ale o to nádhernější jsou z ní výhledy do okolní krajiny. Opravdu to stojí za to.

všudypřítomné vlhko

Hrad Stirling

Město Stirling leží v jihocentrální části Skotska, ve vnitrozemí, severně od Edinburgu. My jsme tu navštívili stirlingský hrad a památník známého skotského hrdiny Williama Wallace.

Stirlingský hrad je hezký renesanční hrad, který je postavený na kopci. Nejsou v něm tak jak jsme zvyklí z Čech prohlídky původního vybavení, spíš zde jsou naaranžované kulisy dobového života např. v kuchyni, šití šatů apod.

Hrad Stirling

Vyhlídky z hradu moc nečekejte, Stirling leží na rovince s pár kopci. Pouze je odtud hezky vidět na protější kopec, na kterém je památník Williama Wallace.

Explorer pass zde platí, ale pokud byste ho neměli, tak vstup stojí 9 liber.

Externí odkazy: Stirling castle

The National Wallace Monument

Jedná se o památník národního skotského hrdiny Williama Wallace.

Je to věž s čtvercovou základnou a ukrytým úzkým točitým schodištěm vně věže. Samotná věž má asi 250 schodů. Uvnitř jsou tři poschodí, kde v každém poschodí je expozice. Jde zde busty skotských hrdinů, jakými byli například Robert the bruce, Sir Walter Scott a další. Dále je zde vystaven meč Williama Wallace, který je tedy opravdu velký.

Památník Williama Wallace

Tenhle památník opravdu doporučujeme na návštěvu. Na vrcholu věže je vyhlídková terasa s krásnými klenutými oblouky nad hlavou a s nádherným výhledem do krajiny. Mnohem hezčím výhledem než z hradu. Mně osobně to připomínalo vršek Sarumanovy věže z filmu Pán prstenů.

Vstup je sem sice poměrně drahý, explorer pass tu neplatí, ale myslíme, že to za to stojí. Lístek stojí 7,50 liber.

Jen tak pro informaci, my jsme pospíchali, tak jsme to nahoru vyběhli za tři minuty a teprve cestou dolů si procházeli ty tři expozice v patrech.

Externí odkazy: Památník W.W.

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování