Skotsko - Highlands

Hora Ben Nevis

Hora Ben Nevis je na naše poměry nízká, je nižší než Sněžka, ale protože výchozí bod pro túry je skoro na úrovni moře, její výstup stojí za to. Ben Nevis je nejvyšší hora Skotska a zároveň Velké Británie a má 1 344 m. n. m.

Hora samotná se tyčí u městečka Fort William, které omývají vody mořské zátoky, která se v těchto místech hluboko zakusuje do skotské pevniny.

Pohled na Ben Nevis z kempu

Vrchol Ben Nevisu téměř neustále zahaluje mrak. V červenci je prý dokonce 70% šance, že na něm bude pršet. My jsme měli štěstí a den, který jsme si vybrali k výstupu, byl jedním z nejkrásnějších, které jsme ve Skotsku zažili. I přesto ovšem jsme od třičtvrtě kopce nahoru nic neviděli, právě díky onomu mraku. Ačkoliv dole bylo celý den krásné slunečné počasí, nás na vrcholu čekal jen studený vítr, slabý déšť a taková mlha, že nebylo vidět nic. Dokonce ani strmé útesy, na které si člověk na vrcholu musí dát pozor.

Stoupali jsme od parkoviště, které je u informačního centra dole pod kopcem. Tištěný průvodce říkal, že cesta nahoru a dolů zabere přibližně 6 hodin, což také byla přibližně pravda. Rekord je prý 1,5 hodiny tam i zpátky. Dokonce se tu i pořádají závody v běhu do kopce a zpátky.

Nejrychlejšímu z naší skupiny se podařilo vystoupat na vrchol za necelou hodinu a půl, ale byl to docela rychlý sprint. Většina se tam vyšplhala tak za dvě a půl hodiny.

Údolí pod Ben Nevisem

Cesta nahoru vede upravenou kamenitou stezkou, v první půli kameny na stezce tvoří téměř schody, které jsou pak nepříjemné při poměrně dlouhém sestupu. Proto všem, kteří s tím mají problémy doporučuji trekové hole.

V necelé půlce cesty (počítáno výškově) je jezírko, nad kterým je ovšem kilometrově ještě hodně dlouhá cesta. Pokud máte štěstí, tak jsou po cestě v této výšce opravdu krásné výhledy na okolní kopce, údolí, záliv a jezera.

Jezero uprostřed cesty

Na vrcholu je z jedné strany strmá asi 700m skála, která v mlze nemusí být vidět. V jedné části jsou na ní i sněhová pole, takže člověk opravdu musí dávat pozor kam šlape. Naše cesta přes jedno sněhové pole vedla, ale další dvě zasněžená místa už byly strmé srázy dolů. V mlze to bylo docela nepříjemné.

Ale jinak, je cesta nahoru na Ben Nevis po dobře udržované cestě, bez nebezpečných míst, až právě na zmiňovaný vrchol, pokud je mlha.

Paní v informačním středisku doporučovala jako nejvhodnější dobu k výstupu brzy ráno. Někdy kolem osmé hodiny je největší šance, aby bylo na vrcholu Ben Nevisu hezké počasí a výhledy.

Vrchol Ben Nevisu v mlze

Při sestupu dolů se opět mraky rozestoupily přesně na stejném místě, kde jsme je potkali při cestě nahoru, a znovu se nám naskytly krásné rozhledy po okolí.

Přímo pod Ben Nevisem je kemp, který je dobrým místem k výstupu, ale na tento kemp nemají přístup autobusy, ty můžou využíž kemp vzdálený několik kilometrů odtud, na opačné straně hory.

Eilean Donan castle

Jde o jeden z nejfotografovanějších hradů ve Skotsku, především díky krásnému mostu, který k němu vede a vodě, která jej obklopuje. Platí se zde vstupné, které je 5,50 liber pro dospělého, ale my jsme si jej obešli jen z dálky a myslím, že to stačilo. Stejně je nejfotogeničtější z dálky. Explorer pass tu bohužel neplatí.

hrad Eilean Donan

Známý je také tím, že se zde natáčela část filmu Highlander.

Hrad leží nedaleko mostu na ostrov Skye.

Externí odkazy: Eilean Donan Castle

Hora Stac Polaidh

V pohoří u severozápadního pobřeží Skotska, jsme vylezli na horu Stac Polaidh.

Nejde o příliš vysokou horu, výstup není moc náročný, ale výhledy z ní jsou opravdu krásné. Výhledy na zelené okolní kopce a všudypřítomná jezera. Prostě typická krajina severního skotska.

výhled z hory Stac Polaidh

Elgin cathedral

Jedná se opět o ruiny katedrály, převážně ze třináctého století. Hezké, ostatně jako všechny ostatní ruiny katedrál a biskupství po Skotsku. Platí se sem vstup, a to 4,70 liber. Explorer pass tu platí.

katedrála v Elgin

Externí odkazy: Elgin cathedral

Urquhart castle a jezero Loch Ness

Urquhart castle

Jde o hezkou zříceninu středověkého hradu, ležící na břehu jezera Loch Ness. Tento hrad díky své strategické poloze hrál nemalou úlohu ve Skotských dějinách, proto také bezpočetněkrát změnil svého majitele. Jezero samo nám nepřipadalo ničím zvlášť vyjímečné, snad jen výskytem známé lochneské příšery. A jak by rád slyšel každý správný Skot lochneskou příšeru jsme samozřejmě videli, ale samozřejmě se nám ji nepodařilo vyfotografovat.

jezero Loch Ness

Platí tu Explorer pass, vstup bez pasu je pro dospělého 7 liber.

příchod k Urquhart castle

Externí odkazy: Urquhart Castle

Hora Loch Nagar

Hora Loch Nagar leží v národním parku Cairngorms National park. Pokusili jsme se ji zdolat, ale nakonec jsme vylezli jen těsně pod vrchol, protože na vrcholu byla obrovská mlha a usoudili jsme, že nemá smysl tam chodit.

Od parkoviště se na horu a zpět jedná přibližně o půl až celodenní výlet.

Dole na úpatí hory se prochází skrz jeden z mála lesů, které jsme ve Skotsku potkali. Byl to velmi krásný a zajímavý jehličnatý les, který byl ozdobený borůvčím.

les pod horou Loch Nagar

Blízko parkoviště bylo dole informační středisko, kde byla plastická mapa s vyznačenými trasami. Doporučuji pořádně prostudovat, při cestě nahoru je tam jedna méně nápadná odbočka vlevo, která byla hůře viditelná. Celou dobu se šlo po barevně značené cestě ale nahoře díky mlze bylo snazší se řídit kamenými mužíky.

sestup z hory Loch Nagar

Okolní krajina je moc hezká, pozvolně táhnoucí se kopce. Výstup na horu je spíš zdlouhavý než jednorázově náročný. Nejsou tu žádná výrazná převýšení, spíš dlouhý táhlý kopec. Při sestupu dolů jsme scházeli dolů k jezeru, kde všude rostl fialově kvetoucí vřes. Zpáteční cesta po rovině podél jezera ovšem byla strašně otravná, protože jezero je velmi dlouhé a je to stále stejná cesta dlouhá několik kilometrů.

chata u jezera pod Loch Nagar

Bitevní pole Culloden

Je to místo poslední bitvy mezi Skoty a Angličany, kde došlo k totální porážce skotů vedených Bonnie princem Charlesem v roce 1746.

Porážka v této bitvě znamenala totální změnu skotského života na Vysočině. Došlo k rozprášení rodových klanů. Z této porážky se Skotsko už nikdy nevzpamatovalo.

Na bitevním poli je možno vidět postavení skotských (zobrazují modré vlajky) a anglických jednotek (zobrazují červené vlajky) a z nedalekého ochozu je možno shlédnout celé bitevní pole. Vstupné se žádné neplatí. Otevřeno je denně od deseti do čtyř hodin. Leží 6 mil východně od města Inverness.

Pevnost Fort George

Jedná se o barokní pevnost, která byla po bitvě u Culodenu a měla sloužit k obraně Anglie před dalším případným skotským povstáním. Tato pevnost však nikdy nebyla použita k boji a dodnes slouží jako vojenská základna jednotek skotských highlanders.

Pevnost Fort George

Platí tu skotský Explorer pass a prohlídka Vám může zabrat hodinu až dvě, podle vaší historické náruživosti. V pevnosti si můžete prohlédnout muzeum vojenského pluku. Zajímavostí je také asi hodinové představení hrané vojákem, který vysvětluje a ukazuje vojáka, jeho výstroj, výzbroj a povinnosti ke konci 18. století v této pevnosti.

Pevnost leží na severovýchodním pobřeží Skotska blízko města Inverness. Je postavená na výběžku pevniny do moře, tudíž je ze tří světových stran omývána mořem. Otevřeno mají v létě od 9:30 do 17:30.

Externí odkazy: Pevnost Fort George

Mysy Dunnet Head a John O´Groats

Mys Dunnet Head je nejsevernější mys tzv. pevniny, tedy hlavního ostrova Velké Británie, jak jej angličané nazývají. V tomto místě je pobřeží na pohled poměrně ploché a nevýrazné, ale je na vysokých strmých útesech, kterým vévodí bílý maják.

Maják na mysu Dunnet Head

Mys John O´Groats je také jedním z nejsevernějších mysů Velké Británie a kvůli své vytíženosti často mylně považovaný za nejsevernější. Je východně od mysu Dunnet Head. Oproti němu tu můžete nalézt spoustu stánků a obchůdků pro turisty. Také přístup k moři tu není tak strmý, proto odtud odplouvají trajekty k Orknejským ostrovům.

Externí odkazy: Mys John O´Groats

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování