Skotsko

příslušnost: Velká Británie
poloha: Severní Evropa
rozloha: 78 772 tis. km2
nejvyšší hora: Ben Nevis 1 344 m
národní květina: bodlák
datum: léto 2008

Skotsko jsme navštívili na přelomu června a července 2008. Počasí sice nebylo slunečné, ale na druhou stranu nebylo nejhorší. Deště většinou netrvaly dlouho a bylo jich jen pár.

Skotské počasí, jak jsme jej zažili my, bych charakterizovala jako neustále pod mrakem, stálý vítr a občasné přehánky.

Jezero Loch Lomond

Počasí a teplota

Většinou se udává, že lepší počasí můžete během letních měsíců čekat v červnu, od července potom již stoupá průměrný počet srážek. U nás se to tak vyvedlo nakonec taky.

Byli jsme tam poslední týden v červnu a první dva týdny v červenci a teplota mohla být tak kolem 17 stupňů, stále pod mrakem a pořád silný vítr. Takže suma sumárum, letní oblečení nám tam bylo k ničemu, zato dlouhé kalhoty, nepromokavou větrovku a šátek na hlavě jsme nosili pořád.

Většinu Skotska zabírá tzv. Vysočina (Highland). Patří k němu také velké množství ostrovů, které se sdružují do čtyř souostroví - Orkneje, Shetlandy, Vnitřní a Vnější Hebridy.

Pohoří Quiraing na ostrově Skye

My jsme z ostrovů navštívili ostrov Skye, který patří do Vnějších Hebrid a leží u západního pobřeží Skotska, a dále pak hlavní ostrov (tzv. Mainland) Orknejí, které jsou na severu nad Skotskou pevninou.

Skotsko se nám moc líbilo. Je to zelenomodrá země s nádechem do šedofialové (kvetoucí vřesy).

Je to země pahorkatá, vysoké hory tu nečekejte, nejvyšší hora má 1344 m.n.m. (Ben Nevis - nejvyšší hora Velké Británie). Je to také země plná jezer a podmáčené země. Lesy tu skoro nenajdete. Kopce jsou porostlé trávou a vřesem. Ale spojení toho všeho dohromady je krásné.

Oblasti, kde jsme byli:

Na následující mapě (po odkliknutí se zobrazí větší mapa) můžete vidět umístění všech nejzajímavějších míst, které jsme navštívili.

Mapa Skotska
"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování