Londýn

o co jde: hlavní město
stát: Velká Británie
poloha: jih Anglie
datum: rok 2007

Londýn, tak jak jsme jej poznali my, je krásné, velmi rychle žijící město s mnoha nádhernými historickými památkami.

Každý, kdo v Londýně byl, asi může potvrdit, jak tady vše velmi rychle utíká. Od lidí spěchajících v houfech metrem do práce, přes turisty přešlapující v tlačenicích v památkách a ve frontách na lístky před nima, po překotně se budující nové stavby, při jejichž výstavbě architekté mnoho nedbají na vhodnost jejich umístění dané lokality. Staré londýnské budovy a památky jsou proto ukryty uprostřed moderních budov tak pečlivě, jak je to jen možné.

Londýnské počasí - je to sice divné, ale celý zářijový týden, co jsme zde byli, bylo krásné slunečné počasí s teplotami kolem 20 až 25 stupňů. Nepršelo ani jednou, takže deštník zůstal zabalený na dně kufru :).

V Londýně jsme sice asi skutečných londýňanů moc nepotkali, ale o zdejších obyvatelích lze říci, že jsou docela příjemní a ochotní poradit. A celkový přístup města k turistům v oblasti informací je velmi vstřícný. Především v dopravní informovanosti by se od něj ostatní velká města mohla nechat inspirovat. V každém vstupu do metra jsou informačních materiály a přehledné mapy nejen dopravních prostředků, ale také hlavních památek a zajímavostí.

V Londýně jsme byli týden v září 2007. Na základní prohlídku města je to dostatečně dlouhá doba, ale zároveň se vše stihnout nedá. Na těchto stránkách o Londýně si můžete přečíst o následujících oblastech a místech ve městě:

Pro ty, kteří se do Londýna chystají a nechce se jim číst všechny připomínky, zde mám naše základní poznatky:

1) Pokud jste přišli do Londýna poznávat památky a muzea a nemáte rádi tlačenice, tak běžte na návštěvu památek hned dopoledne na desátou hodinu, kdy se otevírá. Největší tlačenice bývají tak po jedenácté hodině kolem poledne.

2) Pokud chcete vidět střídání stráží před Buckinghamským palácem, podívejte se raději předem na oficiální stránky (viz. Střídání stráží), ve které dny v týdnu se Střídání koná - ať tam nečekáte zbytečně.

Na stránkách používám u některých odkazů termín "Externí odkazy", který znamená, že příslušný internetový odkaz směřuje na cizí stránky, většinou oficiální k dané památce.

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování