Londýn

Tower

Pevnost Tower patří k tomu nejdůležitějšímu co je v Londýně k vidění. Základy pro postavení této pevnosti dal Vilém Dobyvatel. Začal s výstavbou tzv. Bílé věže, která měla sloužit k ochraně města. Později kolem této věže vyrostly ostatní budovy a přibyly hradby. V pozdějším období byla hlavní věž natřena nabílo a odtud vznikl její název.

Prohlídka Toweru Vám zabere přes 3 hodiny, tedy pokud si jí budete procházet pořádně. Prohlídnout si jí můžete sami nebo se přidat k organizovaným skupinám, které jsou vedeny Befeatery, kteří vypráví historii Toweru a provádí i do jinak nepřístupných míst. Je možno si za poplatek vypůjčit audio průvodce. Přibližně do půl dvanácté dopoledne jsme zde byli poměrně sami jen s hrstkou lidí. Pak se ale najednou objevilo takové množství turistů, až to nebylo příjemné.

Tak to bylo po všechny dny. Proto je lepší navštívit nejfrekventovanější památky hned dopoledne.

V pevnosti se nachází několik budov, Krvavá věž, kde byli drženi vězni, mučírna a také tzv. Zrádcovská brána, kterou byli na lodích dováženi do pevnosti zrádci přímo po Temži. Mezi nejdůležitější poklady, které Tower skrývá, jsou korunovační klenoty britských králů, které jsou přístupné návštěvníkům. (Jezdí se kolem nich na jezdícím páse.)

Pevnost Tower je hlídána strážci, kterým se přezdívá Befeateři (Yeoman warders). Stát se Befeaterem je poctou. Název Befeater vznikl v minulosti, kdy tito strážci měli nárok na pravidelný přísun hovězího masa a tak jim lidé závistivě začali říkat Befeateři (beef = hovězí + eater = pojídač).


K Toweru se váže také jedna pověst. Říká se, že na území Toweru se musí vyskytovat stále krkavci, protože kdyby odtud zmizeli, přijde pohroma na království a pevnost padne. V současnosti se jich tu nachází několik a aby nemohli uletět, tak prý mají přistřižená křídla.

Na Londýnské architektuře je vidět, že při jeho výstavbě nebyla vůbec zohledněna výjimečnost a věk některých památek. Londýn je město s moderními budovami, které jsou postaveny kolem několik století starých památek. Proto i Londýnský Tower na břehu řeky Temže je obklopen moderními stavbami, mezi kterými téměř zaniká.

Vstupenka do Toweru stála 16 liber. Lístky se kupují v několika stáncích na náměstí před pevností a fronty zde nebyly žádné.

Externí odkazy: Tower of London

Tower Bridge

Most Tower Bridge leží na Temži u pevnosti Tower. Jde o zvedací most, jenž se zvedá poměrně často. Byli jsme u něj třikrát a dvakrát byl zvednutý. Konají se tu okružní prohlídky po věžích s průvodcem. Vstupné bylo šest liber na osobu.

Externí odkazy: Tower Bridge

Hned u mostu Tower Bridge naproti pevnosti Tower je zakotven bitevní křižník HMS Belfast, který slouží jako plovoucí muzeum.

Je to zvláštní, ale v Londýně jsou schopni zakotvit křižník uprostřed města naproti hradu, stejně jako postavit moderní železný most naproti starému chrámu. Je to dáno asi tím, jak překotně Londýn rostl na malé ploše. Snad pouze v Greenwichi zůstaly staré budovy zachovány v krásných parcích a nejsou obklopeny mrakodrapy.

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování