Londýn

Parlament a Big Ben

Budova parlamentu leží na břehu řeky Temže ve čtvrti Westminster (zastávka metra Westminster). Jde o velmi krásnou velkou budovu, která při západu slunce zlatě září.

Neznámější na londýnském Parlamentu je jeho věž s hodinami, které se nazývají Big Ben. V době, kdy jsme byli v Londýně zrovna byly prováděny plánované opravy, které se uskutečňují pravidelně po několika letech a hodiny tak byly zastavené. Smůla.

Došlo ovšem ke kuriózní situaci, protože pokud se hodiny opravují, jejich ručičky prý mají být nastaveny na dvanácté hodině. Zde ovšem došlo k případu, kdy pouze jedna strana ukazovala dvanáctou hodinu a zbylé tři strany Big Benu ukazovaly správný čas.

Oprava je plánována ovšem jen asi na dva měsíce a hodiny měly být spuštěny znovu během září.

V blízkosti Parlamentu leží např. Westminsterské opatství či slavná ulice Downing street, která je ovšem chráněná a nepřístupná za mřížemi.

London Eye

Naproti budově parlamentu bylo postaveno velké ruské kolo, jehož prosklené kabinky, které pojmou přibližně 15 - 20 lidí, skýtají asi nejlepší rozhled po okolí. Původně bylo toto vyhlídkové kolo postaveno na dobu určitou, ale v současné době se díky velkému zájmu prý uvažuje o prodloužení jeho licence.

London Eye se otáčí velmi pomalu, takže k výstupu a nástupu nových cestujících dochází bez zastavení kola. Jedna otáčka trvá asi 20 min. Vstupné na London Eye stálo 12 liber. Pokud plánujete ještě navštívit museum voskových figurín, vyplatí se koupit si společnou zvýhodněnou vstupenku na obě tyto akce.

Externí odkazy: London Eye

V Londýně je dalších vyhlídkových míst několik - např. Katedrála sv. Pavla, Monument, výhled z věží Tower bridge či pohled od Greenwichské observatoře. V době, kdy jsme tu byli my ovšem téměř všechno opravovali.

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování