Londýn

Doprava z letiště Stansted

Z letiště Stansted se můžete do Londýna dostat pomocí železnice nebo dálkových autobusů několika společností. Vlaky i dálkové autobusy mají své stánky v letištní hale, kde také prodávají lístky. Odjezdy mají z jednoho centrálního místa před letištěm.

My jsme využili služeb společnosti National Express, u které jednotlivá jízda na nádraží Victoria (leží ve středu Londýna) stála 10 liber a zpáteční jízdenka 16 liber. Autobusy stály všechny asi stejně, železnice byla o něco dražší, ale zase měla jiné trasy a někomu se může hodit lépe. Může dojet například jen na okraj a přesednout na metro.

Doprava po Londýně

Cestovat se dá buď pomocí jednotlivých jízdenek nebo tzv. Travell karet (Travell cards), které jsou cenově mnohem výhodnější.

Tyto Travell cards je možné zakoupit téměř všude, dokonce prý i v trafikách. My jsme je koupili v informačním stánku na nádraží Victoria. Jedná se o předplacené karty na dobu určitou na daný počet pásem v Londýně. Londýn má celkem šest pásem, přičemž většina památek se vyskytuje v prvním či druhém pásmu. My jsme koupili 7denní Travell kartu platnou pro pásma (zones) 1 až 3, která stála 27,40 liber. Čili při kurzu 42 liber za korunu je to 1 150 korun.

Rozhodně se ale tyhle karty vyplatí. Platí pro autobusy, metro i DLR.

Po Londýně jezdí metro (tube), dvoupatrové autobusy a DLR (Dockland´s light railways), což je městská železnice. Prý tu jezdí i tramvaje, ale my jsme neviděli ani jednu. Je tu 12 tras metra. V každém vstupu do metra jsou k dispozici informační letáčky a velmi přehledné mapky tras metra a autobusů.

Oficiální stránky dopravních podniků Londýna poskytují informace i v mnoha jazykových verzí, z nichž jedna je i čeština (viz. odkaz níže). Také je zde možnost zjistit spojení včetně jednotlivých jízdních řádů, které ale nejsou potřeba, jelikož metro, autobusy i DLR jezdí přes den velmi často.

Externí odkazy: Transport for London

Externí odkazy: České verze pokynů dopravy

Při vstupu do metra nebo do autobusu a vlaku musíte kartu přiložit ke čtečce, která zkontroluje její platnost. Stejně tak i při odchodu z metra.

Dvojpatrové autobusy

Staré klasické londýnské Double deckery jezdí ještě na několika trasách (č. 9 a 15), ale pozor nejezdí celé trasy a střídají se na nich ještě s moderníma autobusama. Je to ale klasika, která k Londýnu patří a proto jsme si to ani my nenechali ujít. Londýňané prý do nich normálně naskakují i na křižovatkách a tak jsme to, když svítila červená na semaforu, taky zkusili.

V těchto autobusech jezdí dokonce i normální průvodčí.

London pass a vstupy

Nám osobně by se London pass nevyplatil. Je to karta, která opravňuje k bezplatnému vstupu do mnoha památek. Jelikož je ale většina muzeí zadarmo a nechtěli jsme dělat tour de všechny památky za každou cenu, tak jsme zhodnotili, že pro nás nemá smysl. A když jsme památek prošli hodně, tak po zpětném přepočítání jsme měli pravdu.

Externí odkazy: The London Pass

Jídlo a ceny

Základní potraviny v obchodech nám ani nepřišly moc drahé. Klasikou je samozřejmě toastový chléb, který po týdnu leze člověku ven už i ušima (kolem 1 libry). Prý typicky britskou je pomerančová marmeláda, která je úplně jiná než ta, která se prodává v Čechách a která nám mimochodem vůbec nechutnala (asi 1,2 libry).

Neperlivé vody 1,5 litru asi 90 pencí, salám něco přes libru a plátkový sýr to samé.

Prý typicky britská snídaně stála za to - fazole v rajčatové omáčce, opečené párky a slanina, volské oko z vajíček a opečené žampióny s rajčaty okořeněné oreganem. To vše samozřejmě s opečeným toastovým chlebem a čaj s mlékem. Moc dobrá snídaně, ale člověk už nemusí celý zbytek dne nic jíst :).


Tak, a to už je z našeho povídání všechno. Už zbývá jen fotogalerie, jestli se chcete podívat :).

Ještě je tu pár odkazů na stránky věnující se také Londýnu (Externí odkazy):

- Londýn - užitečné informace (Orbion)
- Londýn - magická Evropa

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování