Londýn

Motto na pomníku obětem druhé světové války:

"Never was so much owed by so many to so few." (Nikdy nevděčilo tolik lidí za tak mnoho takové hrstce.) W. Churchill


Britské muzeum

Jde o jedno z nejzajímavějších muzeí v Londýně.

Obsahuje historické sbírky, které jsou roztříděné podle místa původu. Jsou zde sekce jako např. egypt, řecko, řím, asie, japonsko, afrika a další. Můžete obdivovat obrovské egyptské sochy, staré řecké výjevy, prastaré mumie nebo třeba jen historické šperky či mince. Mezi nejvzácnější poklady patří např. tzv. Roselina stone, díky němuž bylo přeloženo klínové písmo.

Na návštěvu britského muzea, pokud si jej chcete projít celé, si rezervujte určitě několik hodin, ne-li celý den.

Vstup do Britského muzea je opět zdarma. Nikde nebyl zákaz focení a všichni návštěvníci proto fotili jak o život.

Externí odkazy: The British museum

Národní galerie

Na Trafalgar Square leží The National Gallery. Jde o galerii obrazů od známých malířů, např. Vincenta Van Gogha, (Slunečnice), Moneta, Bitticelliho, Rubense či Leonarda da Vinciho.

Vstup je volný. Zde pro změnu nefotil nikdo.

Externí odkazy: The National gallery

Globe - divadlo Williama Shakespeara

Divadlo Globe (vstup je zpoplatněný) leží u Mostu Milenia (Millenium bridge), naproti Chrámu sv. Pavla (St. Paul´s cathedral). Což je další londýnská vymoženost, kdy moderní železný most vede přímo od starého chrámu.

Od Shakespearova divadla je možné asi půlhodinovou procházkou dojít po nábřeží k oblasti kolem Tower bridge.

HMS Belfast

Loď HMS Belfast (HMS - Her Majesty Ship) je ukotvena na řece Temži, přímo uprostřed města, naproti pevnosti Tower.

Jde o lehký bitevní křižník, který byl zařazen do aktivní služby před koncem 2. světové války a následně se účastnil vylodění spojenců v Normandii, bojů Pacifiku a Korei.

HMS Belfast náleží pod válečné muzeum v Londýně, ale narozdíl od něj se zde platí vstup. Lístek stál 9,95 liber, ale prohlídka stojí za to. V ceně byl i audioprůvodce. Loď má několik palub a můžete si jí samostatně prozkoumat téměř celou. Dostanete se od strojovny, přes muniční sklady, kuchyni, kabinky mužstva ke kapitánskému můstku a dělům. K dispozici jsou mapky a je nutno říci, že jsou potřeba, jelikož zejména v nejnižších podlažích je orientace velmi obtížná.

Na lodi je k dispozici občerstvení i wc. Nám prohlídka zabrala, při dvojitém procházení několika místností, asi 2 hodiny.

Externí odkazy: HMS Belfast

Válečné muzeum

Válečné muzeum (Imperial war museum) leží jižně od Temže. Vstup je opět zdarma, pouze u vchodu jsou bezpečnostní prohlídky příručních zavazadel. Toto muzeum již nebylo tak přeplněné turisty jako jiné atrakce.

Přímo v hlavní vstupní hale vytváří příjemnou atmosféru postavené tanky, obrněná vozidla, zavěšená letadla atd. Zbytek muzea je pak rozdělen na jednotlivé sekce podle místa či druhu vojenského konfliktu.

Zajímavou atrakcí jsou dvě ukázky, které mají návštěvníkovi zprostředkovat zážitky z války. Prvním je pobyt a průchod postaveným zákopem z první světové války s figurínami vojáků, zbraní, osvětlením a ozvučením připomínající opravdové zákopy ve válce. Druhou ukázkou je asi desetiminutový pobyt ve vytvořeném sklepě domu během bombardování Londýna za druhé světové války. Opět s příhodným ozvučením.

Děti a nejenom ony si pak v hlavní hale ještě mohou projít naučnou "stezku" ponorkou.

Externí odkazy: Imperial war museum

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování