Londýn

Greenwich

Londýnská čtvrť Greenwich leží v jihovýchodní části města, přímo u břehu řeky Temže. Je to moc hezké, klidné místo a určitě by ho každý měl navštívit. Když ne kvůli ničemu jinému, tak proto, že je tu Nultý Poledník a Námořní muzeum.

Jezdí sem DLR a podle nás je nejlepší vystoupit na zastávce "Cutty Sark". Odsud je to velmi blízko k turistické atrakci - staré plachetnici "Cutty Sark". Skutečné lodi, se kterou byl v dávných dobách rozvážen čaj. Když jsme tu byli my, tak ovšem tahle loď byla nepřístupná. Během rekonstrukčních prací jim totiž shořela. Nyní se obnovuje a zpřístupnit by se měla někdy v roce 2009.

Externí odkazy: Cutty Sark

Od lodi Cutty Sark se můžete vydat k "The Old Royal Naval College" (Stará královská námořní akademie) a The Queen House (Dům Královny), Je to poměrně rozsáhlý, architektonicky velmi zajímavý komplex, který velmi zajímavě kontrastuje s blokem moderních budov a mrakodrapů na protější straně Temže.

Externí odkazy: Old Royal Naval College

Externí odkazy: Queen House

Námořní muzeum

Přímo u komplexu Královské akademie stojí "The National Maritime Museum" (Národní nářmoní muzeum).

Toto muzeum opravdu stojí za shlédnutí. Nabízí ukázky starých lodí, jejich makety a popisy, staré sbírky věcí souvisejících s námořnictvem, popisy námořních bitev, slavných mořeplavců, nebo např. námořnické oblečení. Jeho prohlídka zabere přibližně dvě hodiny. Vstup do Námořního muzea je volný, tedy bez poplatku. Pouze, tak jako ve většině ostatních muzeích, dostanete tzv. free vstupenku, která pravděpodobně slouží ke zjištění počtu návštěvníků.

Muzeum otvírá v 10:00 hodin dopoledne. Doporučuji přijít spíše hned na otevírací hodinu, protože davy ostatních turistů se do většiny památek a muzeí dostaví až tak po jedenácté a dvanácté. Takže budete moci vše projít v klidu.

Na londýnských muzeích je patrná jejich vzdělávací funkce. Je zde spousta ukázkových věcí, možnost vyzkoušet si různé přístroje, a tzv. ošahat si to. V námořním muzeu si tak můžete vyzkoušet poslat text pomocí Morseovy abecedy skrze telegraf, pomocí světelných signálů, řídit loď či vidět některé přírodní zákony, které ovlivňují námořnictví.


V námořním muzeu bylo na většině míst dovoleno fotografovat, pouze u některých objektů to bylo cedulkou přímo zakázáno.

Externí odkazy: Námořní muzeum

Za námořním muzeem se rozkládá rozlehlý Greenwichský park, skrze který vede přímá cesta nahoru na kopec ke Královské observatoři, která je proslulá především tzv. Nultým poledníkem.

Observatoř a Nultý poledník

Přímo na kopci nad komplexem Královské námořní akademie leží The Royal Observatory (Královská observatoř), kterou prochází slavný Nultý poledník.

Nultý poledník (Prime Meridian) je místo, od něhož se počítá zeměpisná délka. Od tohoto místa se určuje východ a západ. V roce 1884 bylo mezinárodní konferencí určeno jako tzv. bod nula. Pokud na něm stojíte, máte jednu nohu na východě, druhou na západě.

Je tady taková tradice, a to že červený balónek na střeše observatoře se každý den přesně ve 13. hodin dotkne této střechy. Smyslem jeho pohybu je určení přesného času pro veřejnost. Kdysi se prý pohledem na něj řídily lodě dole na Temži.

Je zde k vidění jeden přírodní úkaz na jehož principu vzniká fotografie. Nazývá se Camera obscura. Je tu zcela zatemněná místnost s úzkým otvorem ve stropě, kde je systém zrcadel namířeným na město. Světlo odrážející se přes tato zrcadla pak díky zatemnění vytváří na připravené ploše obraz města, který je ovšem patrný až po několikaminutovém pobytu ve tmavé místnosti, kdy si oči přivyknou. Většina lidí, kteří sem vstoupili, nevěděli co mají hledat a vycházeli okamžitě ven.

Za královskou observatoří se nachází Peter Harrison Planetarium (Planetárium), které je muzeem věnovaným vesmíru. Je velmi zajímavé a poučné a opět plné vysvětlujících interaktivních her a videonahrávek, které popisují vznik vesmíru, vesmírné objekty a zákonitosti. Vstup do observatoře i planetária je bez poplatku, pouze u vchodu znovu obdržíte tzv. free vstupenku.

Externí odkazy: Greenwich Royal observatory

Externí odkazy: Royal Planetarium

Návštěva Greenwichské oblasti nám zabrala (bez prohlídky Cuty Sark) přibližně půl dne. Za shlédnutí tady určitě stojí i business oblast Dwarf Canary, kterou projíždí DLR směrem na Greenwich. Je to moderní místo s vysokými skleněnými mrakodrapy rozkládajícími se přímo na březích Temže na úrovni řeky.

Další obrázky:

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování