Königstein

o co jde: vojenská pevnost
místo: Königstein, Německo
prohlídky: placený vstup, volné prohlídky, placený audio průvodceVojenská pevnost Königstein se nachází ve spolkové zemi Sasko asi 15 km po proudu Labe od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka. V podhradí této pevnosti leží stejnojmenné městečko.

První zmínka o této pevnosti je z roku 1233, kdy se jednalo pouze o menší strážní tvrz chránící Labskou vodní cestu.

Pevnost sloužila vzhledem ke své strategické poloze jako vojenská kasárna, svého času také jako vězení a pro svou nedobytnost jako pokladnice Saských stříbrných rezerv. Toto rozmanité využití se projevilo na budovách, které jsou rozmístěny v celém areálu pevnosti.

Do Königsteinu vedou dvě přístupové cesty. První cesta je pro ty, kteří mají rádi staré hrady s jejich romantickým nádechem. Tato cesta vede spodní hlavní bránou v hradbách, v zadní části pevnosti. Druhým vstupem jsou výtahy, které jsou v přední části pevnosti. První vede pískovcovou skálou a ústí v nejvyšší části hradeb. Druhý prosklený vede vně pevnosti a je vidět již z velké dálky a velmi ovlivňuje pohled na pevnost.

Nejzajímavější částí pevnosti jsou hradby, které jsou tím, jak navazují na skálu, na které je pevnost postavena, opravdu velmi krásné a zajímavé. Vinou se kolem celé pevnosti v délce cca 2 km a svým důmyslným spojením s přírodním terénem patří k doméně celé pevnosti.

Důkladná prohlídka areálu zabere tak tři, čtyři hodiny. Cizinci si zde mohou za poplatek zapůjčení elektronického průvodce v několika jazycích, který se rozhodně vyplatí. Je i v české verzi.

Pro návštěvníky, kteří přijedou později a již nebudou volná místa na parkovišti přímo pod hradem, je připraveno náhradní parkoviště o několik kilometrů dále. Aby člověk nebyl unavený již z pochodu od náhradního parkoviště, je mu k dispozici patrový autobus v kombinaci s výletním vláčkem, který jej za poplatek doveze přímo k pevnostní pokladně.

Další obrázky:

Cesta:Hlavní stránka>Zajímavá místa > Königstein

Další v této sekci:

Skotsko

Salisbury

Londýn

Korsika

Tři kříže

"SVĚT NENÍ NEBEZPEČNÝ KVŮLI ZLÝM LIDEM,
ALE KVŮLI TĚM, KTEŘÍ S TÍM NIC NEDĚLAJÍ." (Albert Einstein)
"SÍLU, ODVAHU A SEBEVĚDOMÍ ZÍSKÁVÁME KAŽDOU ZKUŠENOSTÍ, V NÍŽ SE STAVÍME STRACHU TVÁŘÍ V TVÁŘ." (E. Rooswelt)
Michaela Hab. - Cestování